Boks – kiedyś i dziś
Ma miliony zwolenników na całym świecie, kojarzy się z wielką siłą, ale i techniką – to właśnie boks, jeden z najbardziej popularnych sportów walki. Skąd wzięła się popularność pięściarstwa i na czym polega trening zawodników? Nim sport ten przyjął dzisiejszą formę walki na pięści w rękawicach na ringu (toczoną przez zawodników z identycznych kategorii wagowych) przy określonej ilości rund o wyznaczonym czasie, potyczki bokserów wyglądały zgoła inaczej. Dziś warto przyjrzeć się temu, jak było kiedyś i skąd wzięły się zmiany, które doprowadziły do powstania dzisiejszego kształtu pięściarstwa.
Jak kształtowała się historia boksu?
Historia tego sportu sięga czasów starożytnych. Boks był już dyscypliną na igrzyskach olimpijskich w starożytnej Grecji, jednak zawody Greków nie przypominały pojedynków, który znamy dziś. Nie obowiązywały tam praktycznie żadne zasady, walki były toczone na gołe pięści lub prowizoryczne rękawice (caestus) – było to niezwykle brutalne widowisko, które często kończyło się śmiercią zawodników biorących w nim udział. Pierwsza szkoła pięściarstwa w Europie otworzyła się w 1719 przy Tottenham Court Road. Wtedy to James Figg, pierwszy mistrz bokserski w historii, założył swoją akademię. Dopiero jednak następca Figga, Jack Broughton wprowadził pierwszy kodeks zasad bokserskich, później spisany przez sir Johna Sholto. Od tamtego momentu nakazana była walka w rękawicach, odliczanie po nokdaunie a także wyznaczony został czas trwania rund oraz obowiązkowe przerwy.
Jak trenują bokserzy?
Wbrew temu, jak mogą postrzegać to widowisko laicy, boks w dzisiejszych czasach to bardzo techniczny sport, choć trenować może go każdy. Podstawą jest jednak odpowiednie wyposażenie – bez rękawic i kasku nie ma mowy o tym, aby podjąć się treningów. Równie ważne jest przygotowanie psychiczne – niczym dziwnym jest poczucie braku ogłady i sprawności u początkujących. Trening przede wszystkim kształtuje postawę ciała, poczucie równowagi, koordynację oraz refleks. W czasie walki pięściarz nieustannie się porusza – dlatego ważne jest dobre wyćwiczenie pracy nóg. Bardzo istotny jest także rozwój mięśni ramion, brzucha oraz pleców. Początkujący bokser musi nauczyć się trzymać gardę, poruszać na ringu, unikania i przyjmowania ciosów oraz wreszcie – ich poprawnego wyprowadzania. Na pierwszy rzut oka początki pięściarza mogą okazać się monotonne, wręcz nudne – jednakże wraz z poziomem doświadczenia wzrasta ilość niuansów i ciekawych technik, których nauczymy się w ich trakcie. Jeśli będziemy wytrwali – treningi mogą stać się wspaniałą przygodą!