Indywidualny trening piłkarski
Piłka nożna to niewątpliwie najbardziej popularny sport w Polsce. Miliony dzieci marzy o wielkiej karierze i zaczynają swoją przygodę od szkółek piłkarskich, gdzie szkolą swoje umiejętności, wykonując różne formy treningu piłkarskiego. Często jednak osoby, które nie są jeszcze na profesjonalnym poziomie, zaniedbują pozaboiskowe aspekty bycia piłkarzem. Niezależnie od tego, czy jesteś młodym początkującym zawodnikiem- lub rodzicem dziecka, które zaczyna swoją przygodę ze sportem- czy nastolatkiem przebijającym się przez niższe poziomy rozgrywkowe, warto pamiętać, że odpowiedni trening piłkarski to nie tylko zajęcia na boisku, ale także wszelkie dodatkowe aktywności, a bardzo istotne jest również odpowiednie odżywianie.
Formy treningu piłkarskiego
Oczywiście najistotniejsze w młodym wieku jest czerpanie radości z grania w piłkę i w tym aspekcie należy zaufać profesjonalnym trenerom, którzy powinni prowadzić młodych piłkarzy i szkolić ich pod względem technicznym i taktycznym. Powinno się jednak pamiętać, że ze względu na popularność piłki nożnej, konkurencja w tym sporcie jest ogromna, dlatego warto zwiększać swoje szanse poprzez dodawanie kolejnych aktywności treningowych i dbanie o coraz więcej aspektów, tak więc indywidualny trening piłkarski w różnych formach będzie świetnym rozwiązaniem.
Dobrym pomysłem dla każdego piłkarza będzie dodanie do swojego planu treningów na siłowni, nie chodzi jednak o typowe podnoszenie ciężarów w celu budowania sylwetki- warto postawić raczej na trening funkcjonalny, często z mniejszym obciążeniem. Wartościowy może być dodawanie elementów charakterystycznych dla treningu crossfit- rozwija on zarówno siłę, jak i wytrzymałość. Dodatkowo warto korzystać z narzędzi wspomagających stabilizacje, między innymi trening na niestabilnym podłożu. Bardzo ważnym elementem jest również rozciąganie i zwiększanie mobilności stawów, jest to kluczowy element zapobiegający kontuzjom i nie wolno zapominać o tym zarówno po treningach siłowych, jak i piłkarskich. Elementem, który warto wdrażać, szczególnie w okresie poza sezonem jest też budowanie wytrzymałości biegowej, nie potrzebujemy do tego specjalnych warunków- treningi biegowe można wykonywać w parku czy lesie. Warto przy tym starać się odzwierciedlać warunki meczowe wplatając w czasie biegania interwały- biegając na zmianę sprintem i truchtem lub przechodząc do marszu.
Trening piłkarski to nie wszystko
Szczególnie ważnym elementem w życiu sportowca, niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania jest dieta. Od najmłodszych lat warto kształtować pozytywne nawyki, unikać jedzenia dużej ilości słodyczy czy fast food’ów. Szczególnie ważne są posiłki okołotrenigowe, przed ciężkim treningiem warto zjeść dużą ilość węglowodanów, pod postacią owoców, czy makaronów lub ryżu, natomiast po treningu kluczowe jest, aby uzupełnić mikroskładniki i elektrolity, czy zadbać o ilość białka w diecie. Warto więc zjeść pełnowartościowy posiłek, w którym znajdą się źródło białka, a także owoce lub warzywa.
Podsumowując, chcąc ciągle rozwijać się jako sportowiec, należy pamiętać, że trening piłkarski na boisku nie jest jedynym elementem, o który trzeba zadbać. Jeśli do tygodniowego planu wprowadzimy dodatkowe formy treningu piłkarskiego, niewątpliwie zaprocentuje to w przyszłości, koniecznie trzeba jednak pamiętać o regeneracji– jeśli czujemy się bardzo zmęczeni czasem lepiej ominąć lub skrócić trening, tak aby nie skończył on się urazem. Pamiętajmy również o odpowiednim żywieniu, jest to oczywiście istotne nie tylko dla sportowców- niezależnie od tego, jak potoczy się kariera, warto kształtować zdrowe nawyki żywieniowe, które pozytywnie oddziałują na nasz zdrowie i samopoczucie.
Jeśli jesteś zainteresowany tematem treningów piłkarskich, zachęcamy również do przeczytania artykułu Wytrzymałość tlenowa i beztlenowa w piłce nożnej – Jak ją poprawić?