Kickboxing – tajniki sportu
Na świecie istnieje wiele interesujących sportów – jednym z nich jest kickboxing, który w ostatnich latach pojawia się coraz częściej na halach treningowych. Poznaj ten sport odpodszewki i zapoznaj się z jednymi z głównych pozytywnych skutków uprawiania tej aktywności fizycznej.
Krótka historia kickboxingu
Sam termin „kickboxing” został wprowadzony w latach 60. XX wieku jako japoński anglicyzm przez japońskiego promotora boksu Osamu Noguchi dla hybrydowej sztuki walki łączącej Muay Thai i karate. W latach 70. i 80. sport wyszedł poza Japonię i dotarł do USA i Europy. W tym czasie powstało wiele najważniejszych szkół tej dyscypliny sportowej. Ponieważ istnieje wiele wzajemnych inspiracji między tymi stylami, wielu profesjonalistów trenuje lub rywalizuje zgodnie z zasadami więcej niż jednego stylu. Wyróżnia się głównie trzy warianty – kickboxing japoński, amerykański oraz europejski. Oznaczeniami osiągnięcia określonego stopnia zaawansowania techniki w tym sporcie są tak zwane pasy w kolorach symbolizujących konkretny poziom zaawansowania.
Wpływ na ciało i umysł
Kickboxing może być dobrą praktyka dla wzmocnienia serca, stawów, siły, polepszenia równowagi i koordynacji ruchowej. Jest to także jeden z najlepszych treningów całego ciała. Dzięki licznym korzyściom zdrowotnym i różnym poziomom treningu nawet początkujący mogą czuć satysfakcje z treningu. To także prosty sposób na oswojenie stresu – kickboxing jest świetnym sposobem na uwolnienie napięcia. Ćwiczenie tego sportu ma bezpośredni związek z jakością snu. Im większy nacisk wywierany na ciało podczas ćwiczeń, tym więcej regeneracji potrzebuje organizm. Treningi o wysokiej intensywności, takie jak trening kickboxingu, wywierają „dobry” stres na organizm, co prowadzi do lepszego odpoczynku i snu. Tym samym nasze ciało, ale także i psychika doświadcza regeneracji ku lepszemu samopoczuciu w organizmie i umyśle.