Kontuzje w sporcie: naciągnięte ścięgno pod kolanem

Sport to zdrowie. Jednak zdarzają się nam przeróżne wypadki, z którymi musi nauczyć się radzić. Jedną z częściej zdarzających się kontuzji są problemy z kolanami. W bardzo łatwy sposób możemy je nadwyrężyć.

Naciągnięte ścięgno pod kolanem – objawy

Naciągnięte ścięgno pod kolanem to problem wielu sportowców. Często jest to lekceważone, co powoduje poważną kontuzję. Problem z tą częścią naszego ciała objawia się przede wszystkim bólem o różnym natężeniu. Można go odczuć w nocy podczas snu oraz w trakcie ruchu. Kolejnymi oznakami jest obrzęk stawu, „uciekanie” oraz przeskakiwanie kolana.

złamana noga

Kiedy możemy naciągnąć sobie ścięgno pod kolanem? Dzieje się to w momencie, gdy w niezwyczajny sposób postawimy nogę albo gwałtownie przekręcimy tułowiem, stojąc na ugiętych kolanach. Żeby o nie zadbać, należy starannie wybierać buty sportowe, które utrzymają naszą nogę w odpowiedniej pozycji. Ścięgna, które podtrzymują kolana, są mało elastyczne i łatwo je uszkodzić. Jeśli chcecie odpowiednio o nie zadbać, musicie unikać nadmiernego wysiłku, co może osłabić ścięgno. Warto pamiętać również o zbilansowanej diecie, która dostarcza do naszego organizmu wiele cennych minerałów, dbających o budowę ciała.

Pierwsza pomoc w przypadku naciągnięcia ścięgna pod kolanem

Gdy, uszkodzimy sobie ścięgno, powinniśmy jak najszybciej się da unieruchomić kontuzjowane miejsce. Powinno się też ochłodzić kolano, przykładając chłodny okład. Może to być żel chłodzący, lód albo kompres. Najważniejsza będzie konsultacja z lekarzem, do którego musimy się wybrać, nawet, gdy ból ustępuje. Specjalista powinien upewnić się, że to nie jest nic groźnego i dać nam wskazówki, jak dalej postępować.

Jak leczyć naciągnięte ścięgno pod kolanem?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, z urazem powinniśmy udać się do lekarza. On zrobi nam prześwietlenie i wtedy dowiemy się, jaka będzie diagnoza. Są dwie opcje:

  • naciągnięcie lub naderwanie ścięgna,
  • zerwanie ścięgna,
  • Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego.

Pierwsza diagnoza jest niegroźna. Często wystarczy nieobciążanie kolana, aby wszystko wróciło do normalności. Podczas drugiej sytuacji trzeba będzie wykonać artroskopię, czyli wziernikowanie kolana przez niewielkie nacięcia w skórze, które usuną części tkanek z naszego stawy. Ostatnia diagnoza jest najgroźniejsza. Wtedy potrzebna będzie rekonstrukcja kolana. Wykonuje się to podczas operacji. Zabieg polega na wczepienie, pobranego wcześniej elementu z mięśnia uda, do uszkodzonego ścięgna. W każdym przypadku można powrócić do pełnej sprawności i uprawiać dalej sport. Jednak w zależności od uszkodzenia trwa to dłużej. Podczas zerwania więzadła krzyżowego, do stanu przed operacją wraca się po pół roku.

Naciągnięte ścięgno w kolanie jest częstym zjawiskiem i jeśli zostanie zdiagnozowane, a nie zlekceważone, można wrócić do pełnej sprawności. Najważniejsze jest udanie się do lekarza, który wyjaśni nam całą sytuację i pomoże się z nią uporać. Pamiętajmy, że konsultacja specjalisty jest potrzebna po każdej kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *