Lek na wzdęcia – jak działa taki preparat?
Wzdęciami określa się uczucie pełności w brzuchu, które jest wyjątkowo nieprzyjemne i może utrudniać funkcjonowanie. W takiej sytuacji może sprawdzić się apteczny lek na wzdęcia dostępny bez recepty. Jak działają tego typu preparaty oraz skąd ich lecznicze działanie?
Składy leków na wzdęcia
Oczywiście składy tego typu preparatów mogą być różne. W przypadku wielu z nich jest symetykon, będący mieszaniną związków krzemu. Lek na wzdęcia zawierający ten składnik ma za zadanie doprowadzić do zmniejszenia powierzchniowego napięcia w przewodzie pokarmowym tak, aby skutkować pękaniem pęcherzyków. Oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania do jego przyjmowania i jest to przede wszystkim niedrożność jelit.
Inne preparaty na wzdęcia
Korzystny efekt w przypadku wzdęć mogą mieć również zioła. Poleca się przede wszystkim napary z szałwii oraz kopru, a także miętę i kminek. Ich zaletą jest to, że są to preparaty naturalne, dlatego ich przyjmowanie jest związane z niskim ryzykiem skutków ubocznych. Oczywiście również takie środki należy stosować w sposób rozważny, bez przekraczania ilości zalecanej przez producenta.
Jak widać leki na wzdęcia to różne preparaty. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby stosować je w sposób rozważny, a jeśli problem występuje często i to pomimo zmian w diecie, należy skonsultować się z lekarzem.