Najczęstsze błędy w przygotowaniach do maratonu
Przebiegnięcie maratonu to nie lada wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. W trakcie zaprawy do takiego wydarzenia uczestnicy popełniają wiele błędów, które przeważają o ich wyniku. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć. jakie są najczęstsze błędy maratończyków, których należy unikać.
Czego nie robić podczas przygotowań do maratonu?
Jeśli nigdy w życiu nie brałeś udział w żadnych zawodach lub turnieju tego typu, nie powinieneś od razu przygotowywać się do maratonu. Bardzo wiele osób decyduje się na przebiegnięcie ponad czterdziestokilometrowego odcinka bez wcześniejszych przygotowań. Jest to błąd. Nawet jeśli uprawiamy jakiś inny sport, powinniśmy przyzwyczajać organizm do długotrwałego wysiłku. Przygotowania do maratonu należy zacząć od niewielkich dystansów, co jakiś czas je powiększając.
Wiele osób uważa, że same treningi zagwarantują nam powodzenie podczas maratonu. Przed takim turniejem powinniśmy przejść na odpowiednią dietę, dzięki której zbudujemy mięśnie i dostarczymy organizmowi odpowiednich witamin. Osoby, które nie zrezygnowały z używek, również nie mogą liczyć na imponujący wynik podczas tej aktywności.
Kolejnym błędem przyszłego maratończyka są nieodpowiednie treningi. Samo bieganie nie spowoduje, że uda nam się przebiec maraton. Potrzebne są do tego ćwiczenia uzupełniające. Jest bardzo wielu biegaczy, którzy wypierają inne aktywności i skupiają się tylko na pokonywaniu dystansów. Warto ustalić plan treningowy. Dodajmy do niego jogę lub siłownię. Podczas biegania pokonujmy dystanse w różnej szybkości, przygotowując się na zielorakie okoliczności.
Pamiętajmy również o odpoczynku. Z tym łączy się kolejna pomyłka wśród osób przygotowujących się do maratonu. Chcą wykonać jak najwięcej treningów, zapominając, że mięśnie potrzebują regeneracji i odpoczynku. Zmęczenie przed maratonem znacznie zmniejszy naszą szansę na powodzenie.
Czego nie robić przed maratonem?
Ważne jest również nastawienie psychiczne. Jeśli będziemy naciskać na siebie, aby wykonać kolejną porcję ćwiczeń, szybko możemy stracić chęci do udziału w maratonie. Bardzo wiele osób rezygnuje podczas ćwiczeń.
Warto dodać, że przygotowania do maratonu powinniśmy rozpocząć badaniami, aby sprawdzić, czy nasz organizm może podjąć się takiego wysiłku. Wiele osób o tym nie pamięta i szybko dostają kontuzji lub groźniejszego uszczerbku na zdrowiu.
Warto również dobrze spędzić ostatni dzień przed maratonem. Wielu biegaczy wykonuje wtedy męczący trening. Zazwyczaj nie przyniesie to dobrych efektów. Nasz organizm kolejnego dnia może nie mieć siły na kolejny wysiłek i sprawić, że zrezygnujemy wcześniej, niż mogłoby się wydawać. Dzień przed maratonem należy się porządnie wyspać i odpocząć. Najlepiej spędzić ten czas w miłym towarzystwie, regenerując mięśnie i umysł.
Powyżej opisywane błędy są wykonywane przez wielu biegaczy, którzy nie osiągają dobrych wyników w maratonie albo w ogóle go nie przebiegną. Jeśli będziemy pamiętać o tych najczęstszych wpadkach, możemy odpowiednio przygotować się do turnieju.