Nordic walking – program treningowy dla początkujących

Od kilku lat nordic walking jest jednym z częściej uprawianych sportów w Polsce. Coraz więcej osób wybiera tę dyscyplinę, ponieważ angażuje ona w całe ciało. Nie jest również męczący, a można dzięki niemu spalić kalorię. Przez to, że nadal nie wiele osób się zajmuje zawodowo nordic walkingiem, trudno będzie nam dowiedzieć się, od czego powinniśmy zacząć jeśli chcemy poświęcić się tej dyscyplinie. Ten artykuł rozwieje wszystkie wątpliwości i poda program treningowy dla początkujących.

Jak powinny wyglądać pierwszy trening z nordic walkingu?

Zacznijmy od tego, że niezwykle ważny jest sprzęt, którego używamy. Ułatwi nam on treningi i dzięki niemu możemy uniknąć kontuzji. Jeśli mamy już wszystkie potrzebne akcesoria, możemy rozpocząć aktywność. Podczas pierwszych treningów zapoznamy się z dyscypliną, co pozwoli nam na zmniejszenie błędów, które będziemy popełniać.

nordic walking dla seniorów

Podczas pierwszego treningu nauczymy się, jak szybko powinniśmy chodzić. Każdą aktywność należy rozpocząć od rozgrzewki. To od nas zależy, jak będzie ona wyglądać, ale należy pamiętać o wszystkich stawach. Ta część aktywności powinna trwać około dziesięciu minut. Następnie przez 5 minut maszerujmy w naszym naturalnym tempie, ciągnąc za sobą kijki. Później należy chwycić sprzęt za rękojeść i iść dziesięć minut. Te dwie części należy dwa razy powtórzyć. W tym momencie należy wyczuć swoje tempo, które będzie się powtarzać podczas treningów. Podczas jednej aktywności powinniśmy pokonać około siedem kilometrów. Od tego powinna zależeć szybkość Twojego marszu.

Nordic walking dla początkujących

W trakcie trwania pierwszego treningu powinniśmy poznać tempo marszu, podczas drugiego będziemy pracować nad jego techniką, która jest bardzo ważna, jeśli chcemy, aby nordic walking dawał nam efekty.

Tak jak w przypadku wszystkich treningów należy je rozpocząć rozgrzewką. Następnie przez około pół godziny należy maszerować, ale pamiętając o odpowiednich ruchach. Kij powinien być wbijany w ziemię, a jego grota skierowane do tyłu. Ramiona powinny wykonywać pełen obrót, a plecy należy mieć wyprostowane. Uważajmy, aby nasze kroki nie były zbyt długie. Drugi trening należy zakończyć rozciąganiem, które wyeliminuje tak zwane „zakwasy”.

Po dwóch pierwszych treningach będziemy wiedzieć, jak ważne są mocne ramiona. Podczas kolejnej aktywności powinniśmy nad nimi popracować, aby je wzmocnić. Po rozgrzewce, należy maszerować 30 minut dbając, o odpowiednie ruchy ramion. Gdy kijek wbije się w podłoże, odepchnijmy się mocno, a w momencie kiedy, będzie on przechodził przez linię bioder, otwórzmy dłonie. Jeśli nie wiesz, czy Twoje ruchy są odpowiednie, poproś kogoś o ich sprawdzenie albo sprawdź w Internecie jak inni chodzą. Koniec trzeciego treningu należy zakończyć rozciąganiem.

Powyższy plan treningowy może być inspiracją dla początkujących, Można go oczywiście modyfikować w zależności od naszych potrzeb. Jeśli potrzebujesz, któryś z nich powtórzyć, możesz to zrobić, każdy z nas uczy się w innym tempie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *