Zależności między termowizją myśliwską a pogodą
Podczas polowania na zwierzynę warto zaopatrzyć się w zdobycze technologiczne, aby jak najbardziej ułatwić sobie działanie. Termowizja myśliwska jest jednym z najpopularniejszych sprzętów, które wybierają myśliwi. Pozwala ona na wykrycie celu w warunkach, w których ciężko byłoby to zrobić gołym okiem, np. w nocy. Jakie są zależności pomiędzy termowizją myśliwską a pogodą? Kiedy działa ona lepiej, a kiedy gorzej?
Wpływ wilgotności powietrza na termowizję
W Polsce wilgotność powietrza latem ze względu na częste opady może sięgać bardzo wysokiego poziomu. W takich warunkach zdecydowanie ciężej będzie urządzeniu o wykrycie zwierzyny. Dzieje się tak dlatego, że ciepło, które emitują zwierzęta, będzie przy dużej wilgotności rozproszone. W odwrotnym przypadku, kiedy powietrze będzie suche, cel będzie widać jak na dłoni. Wykazuje się tutaj zatem silna zależność między termowizją myśliwską a pogodą.
Jak oddziałuje temperatura na termowizję?
Tutaj sytuacja przedstawia się inaczej, mianowicie im mniej, tym lepiej. Zwierzę będzie bardziej widoczne, jeżeli temperatura na zewnątrz będzie niska. Spowodowane jest to tym, że ciężko ciepła w zimnym otoczeniu będą się wyróżniały na wizji. Gorącym latem, emitowane ciepło będzie zanikało na tle cząstek ciepła z otoczenia.
Podsumowując, termowizja myśliwska a pogoda są od siebie silnie zależne i nie każdy dzień będzie dobry, aby ją wykorzystać. Idealne warunki, w których termowizja będzie działała najbardziej efektywnie to zimny dzień o niskiej wilgotności powietrza.