Bieganie zimą- na co zwrócić uwagę

Okres jesienno- zimowy często nie sprzyja aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Wiele osób- całkiem słusznie- nie chce jednak rezygnować ze swojej aktywności, nawet gdy temperatura jest niska. Jeżeli jesteś biegaczem na pewno zależy Ci na utrzymaniu formy przez cały rok, a więc bieganie zimą jest dla Ciebie równie istotne, jak w inne pory roku. Warto więc zastanowić się jakie kroki podjąć, aby bieganie w chłodne dni było przyjemne i przede wszystkim zdrowe, nikt nie chce być regularnie przeziębionym i warto dbać, aby nie doprowadzać do takiej sytuacji.

Co ubrać na bieganie zimą

Kiedy zastanawiamy się jak ubrać się na bieganie zimą, warto pamiętać o tym, aby strój był przede wszystkim komfortowy. Jeżeli jednak planujemy biegać w bardzo niskich, ujemnych temperaturach, należy zadbać o to, aby strój był ciepły. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie bielizny termicznej, dobrze dobrane produkty tego typu powinny jednocześnie przepuszczać powietrze, ale nie wilgoć i zimny wiatr, dodatkowo taka bielizna nie krępuje ruchów. Poza bielizną warto zaopatrzyć się w komplet z grubszego materiału, składający się ze spodni i bluzy, a na jeszcze zimniejsze dni przydatna będzie kurtka. Jeśli chodzi o dodatkowe akcesoria warto zakupić rękawiczki, czapkę czy komin do zakładania na szyję. Takie produkty również powinny być wykonane z elastycznego materiału, dzięki czemu bieganie zimą będzie w nich wygodne. Takie wyposażenie z pewnością nie sprawi, że bieganie w dużych mrozach będzie równie przyjemne, jak aktywność w ciepłe wiosenne dni, ale jeżeli zależy nam na utrzymaniu dobrej formy i chcemy być aktywni, z pewnością pomoże nam w osiągnięciu celu.

Na co powinniśmy zwracać uwagę- bieganie zimą

Spalanie kalorii

Często spotykaną opinią jest, że bieganie zimą spala więcej kalorii, ze względu na to, że organizm zużywa więcej energii na utrzymanie temperatury ciała. Przeprowadzano jednak wiele badań na ten temat, które nie potwierdzają powyższej teorii. Nie znaczy to jednak, że biegając zimą, nie spalimy nieco więcej kalorii. Porównując, jakie jest spalanie kalorii podczas biegania zimą i latem, nieco więcej energii zużywamy w chłodniejszym czasie. Wynika to z tego, że w okresie jesienno-zimowym panują trudniejsze warunki, są to między innymi zalegający śnieg, który utrudnia przemieszczanie się, a także woda czy lód na trasie, które powodują, że naszą energię pochłania także utrzymanie równowagi.

Podsumowując, jeżeli sport jest ważnym elementem Twojego życia, a bieganie jedną z aktywności, które wprowadzasz do swojego treningu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować je również w chłodnym okresie roku. Bieganie zimą ma niewątpliwie wiele zalet- aktywność fizyczna poprawia nastrój, który często jest nieco gorszy w takim okresie. Warto więc cały czas pozostawać aktywnym, aby nie „zasiedzieć” się w domu. Z pewnością należy zadbać o odpowiedni strój, dzięki któremu będziemy czuć się komfortowo i zmniejszymy ryzyko przeziębienia.

Jeśli interesujesz się tematem biegania zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem na temat tego, jakie buty do biegania wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *