Dlaczego warto biegać?

Bardzo często można usłyszeć, że sport jest lekarstwem na wszystko: złamane serce, smutek, choroby i oczywiście nadwagę. Bieganie jest taką dyscypliną, którą mogą uprawiać wszyscy, bo nie potrzeba do niej specjalistycznego sprzętu. Wystarczą wygodne buty i dres. Bieganie ma również wiele zalet, które stale przyciągają nowe osoby.

Zalety biegania

Ten sport posiada bardzo wiele walorów. Możemy go uprawiać w każdym miejscu, w jakim jesteśmy. Do niego nie potrzebujemy specjalnego miejsca czy sali treningowej. Wystarczy, że wyjdziemy z pomieszczenia, w którym właśnie się znajdujemy i obmyślimy trasę, którą zaraz przebiegniemy. Jest to również dziedzina, którą możemy uprawiać niezależnie od pogody. Gdy jest zimno, wystarczy się ciepło ubrać. W ostateczności możemy iść na siłownię i użyć bieżni.

bieganie

Bieganie poprawia gęstość kości, sprawiając, że są one mocniejsze. Przez to można zapobiec osteoporozie. Ta dyscyplina wzmocni nasze mięśnie, poprawi siłę i koordynację ruchową. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo skręcenia sobie czegoś.

Według amerykańskich naukowców bieganie przedłuża życie. Dzięki aktywności fizycznej zmniejsza się ryzyko przedwczesnej śmierci. Nie jest to jedyna zdrowotna zaleta biegania. Przez nie można zapobiec nadciśnieniu tętniczemu. Ten sport poprawia funkcjonowanie układu współczulnego i przywspółczulnego, co pomaga utrzymać ciśnienie na odpowiednim poziomie. Dzięki niemu również nie będzie odkładał się cholesterol.

Dalej należy wspomnieć o tym, że dzięki bieganiu wzmacnia się serce. Podczas biegania tłuszcz zostaje zużywany, jako energia, przez co jest mniejsze ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych u biegaczy. Biegania znacząco poprawia wydolność krążeniowo-oddechową.

Dlaczego powinniśmy biegać?

Dzięki regularnemu bieganiu poprawia się poziom insuliny we krwi, co skutecznie zapobiega cukrzycy. Jeśli chcemy poprawić nasze trawienie, to również warto rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. Aktywność poprawia ruchy perystaltyczne jelit, dzięki temu nasz organizm będzie lepiej trawił i wydalał.

Bardzo często słyszy się o tym, że osoby, które biegają, są szczęśliwsze. Jest to prawda, ponieważ podczas tego sportu uwalniają się endorfiny, czyli hormony odpowiedzialne za radość. Ze względu na to, wiele osób decyduje się na trening podczas gorszego nastroju.

Podczas biegania zwiększa się produkcja naczyń i komórek nerwowych oraz usprawnia się komunikacja pomiędzy neuronami. To poprawia pamięć. Dzięki niemu również poprawia się czas reakcji oraz zdolność rozumowania. Powoduje to szybki przepływ krwi podczas biegania.

Podczas biegania nasz organizm się odpowiednio dotlenia, co skutecznie leczy bezsenność i pozwala nam nieprzerwanie spać przez całą noc.

Oczywiście ta dyscyplina pozwala nam zrzucić zbędne kilogramy i zmienić sylwetkę. Jeśli połączymy to z odpowiednią dietą, możemy totalnie zmienić swój wygląd. Bieganie pozwala nam również zredukować celluit, ponieważ podczas aktywności organizm wykorzystuje zawartość komórek tłuszczowych, które tworzą celluit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *