Czy napoje energetyczne są szkodliwe?

Na półkach sklepowych można spotkać coraz więcej napojów energetycznych. Producenci prześcigają się w dostarczaniu coraz nowszych i bardziej oryginalnych smaków czy rodzajów tego typu produktów. Dodatkowo często są one reklamowane przez sportowców czy inne znane osobowości, co może wzbudzać zaufanie wobec takich napojów. Wiele osób zastanawia się jednak, czy napoje energetyczne są szkodliwe? Postaramy się przybliżyć ten temat.

Skład napojów

Zastanawiając się, czy napoje energetyczne są szkodliwe, warto przyjrzeć się ich składom. Składniki, które sprawiają, że napoje energetyczne sprawiają, że czujemy pobudzenie i przypływ energii to najczęściej kofeina i tauryna. W pół litrowej puszcze znajduje się zazwyczaj około 200 miligramów kofeiny, dla porównania kawa espresso ma około 100 miligramów. Jest to więc całkiem spora dawka substancji pobudzającej. U osób niemających żadnych problemów zdrowotnych dzienna dawka kofeiny uznawana za w pełni bezpieczną wynosi 400 miligramów, tak więc puszka napoju energetycznego nie jest zagrożeniem pod tym względem. Należy jednak pamiętać, że każdy ma różną tolerancję na kofeinę, która zależy od tego, jaką jej ilość spożywamy na co dzień, jeśli osoba niepijąca kawy lub innych napojów z kofeiną nagle spożyje całą puszkę napoju energetycznego, może to wywołać negatywne skutki, jak nadmierne pobudzenie, czy kołatanie serca. Skład każdego napoju należałoby rozpatrywać indywidualnie, mogą się one różnić, częstym dodatkiem są na przykład witaminy z grupy B. To na co na pewno należałoby zwrócić uwagę to zawartość cukru– jeżeli nie jest to napój typu „zero” słodzony innymi substancjami, zawartość cukru może być bardzo wysoka. Zawartość cukru w półlitrowym napoju energetycznym może odpowiadać nawet 10 łyżeczkom standardowego białego cukru. Jest to bardzo duża ilość i na pewno nie jest ona korzystna dla zdrowia- podobnie jak w innych słodzonych napojach, na przykład coli. Tak więc niewątpliwie, jeżeli już decydujemy się na zakup napoju energetycznego, warto wybrać wersję bez cukru.

Warto zastanowić się czy napoje energetyczne są szkodliwe

Jak zdecydować czy napoje energetyczne są szkodliwe dla nas?

Każdy indywidualnie powinien zdecydować czy chce spożywać tego typu napoje. Jeżeli jesteś osobą w pełni zdrową, bez żadnych problemów napój energetyczny nie powinien Ci zaszkodzić. Warto jednak pamiętać, że świetnym zamiennikiem dla tego typu produktów jest kawa. Poza właściwościami pobudzającymi, wynikającymi z zawartości kofeiny, ma ona także liczne właściwości prozdrowotne. Kiedy natomiast definitywnie nie powinno się spożywać napojów energetycznych? Przede wszystkim nie są one przeznaczone dla dzieci. Duża zawartość kofeiny może być bardzo szkodliwa dla młodszych konsumentów i doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Podobnie sytuacja ma się w przypadku dorosłych z problemami zdrowotnymi, szczególnie o naturze kardiologicznej. Napoje tego typu, podobnie jak kawa zdecydowanie nie są więc dla wszystkich i należy korzystać z nich rozważnie.
Podsumowując kwestię tego, czy napoje energetyczne są szkodliwe, jest to kwestia dość indywidualna. Na pewno nie można jednoznacznie stwierdzić, że jest to produkt dla wszystkich, bez żadnych ograniczeń. Zawsze warto zapoznać się ze składem i zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy tego typu napoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *