Jak przygotować się do triathlonu?

Triathlon, tak jak inne zawody, wymagają odpowiedniego przygotowania. Wiele osób jednak nie wie, w jaki sposób to zrobić i podczas zaprawy popełniają błędy, które przyczyniają się do słabych wyników. Jeśli chcesz przygotować się do triathlonu, przeczytaj ten artykuł, który Ci wszystko wyjaśni.

Od czego zacząć przygotowania do triathlonu?

Najważniejsze podczas przygotowań jest określenie, w jakim rodzaju triathlonu będziemy brać udział. Od tego będzie zależeć nasz plan treningowy oraz szacowany czas zaprawy. Jeśli już zdecydujemy, w jakim rodzaju zawodów będziemy brać udział, możemy przejść do przygotowań. Zazwyczaj powinniśmy zacząć ćwiczenia około trzech miesięcy przed tym ważnym dniem. Jest to czas podany dla osób, które nie cierpią na nadwagę i nie mają żadnych poważnych schorzeń. Oczywiście im szybciej tym lepiej.

triathlon przygotowania

Na początku należy określić ilość treningów w tygodniu, jaką jesteśmy w stanie wykonać. Jeśli bierzemy udział w zawodach, podczas których będziemy jeździć na rowerze, pływać i biegać należy pracować nad tymi trzema dyscyplinami równomiernie. Zasada mówi, że treningi powinny odpowiadać ilością danej aktywności podczas triathlonu. Więc jeśli pływanie zajmie nam 1/3 to należy to przełożyć na plan treningowy. Do stworzenia planu treningowego, powinniśmy poprosić trenera. On się na tym zna i będzie wiedział, w jaki sposób i z jaką intensywnością powinniśmy ćwiczyć. Dzięki współpracy z nim możemy osiągnąć lepszy wynik, niż jakbyśmy sami się przygotowywali. Dlatego warto się zastanowić, czy nie skorzystać z jego usług.

Pierwsze ćwiczenia powinny być dostosowane do naszych potrzeb i umiejętności. Jeśli wcześniej nigdy nie jeździliśmy na rowerze, powinniśmy zacząć od samych podstaw i wykonywać wszystko we własnym tempie. Warto podkreślić, że nasze mięśnie powinny mieć czas na regenerację, więc nadmierne treningi nie są najlepszym rozwiązaniem. Jeśli będziemy przesadzać ze ćwiczeniami, możemy szybko nabawić się kontuzji czy jakiegoś innego schorzenia, które nie będzie bezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

O czym powinniśmy pamiętać podczas zaprawy do traithlonu?

Nawet jeśli wcześniej nie mieliśmy styczności z daną dyscypliną, możemy stać się w niej mistrzem i przebiec triathlon. Wystarczy odpowiednia ilość treningów i czas. Podczas ćwiczeń najważniejsza jest technika, o której musimy przez cały czas pamiętać. Jeśli podczas przygotowań popełnimy błędy, będziemy mieli problemy z ich późniejszą eliminacją.

Niezwykle ważną rzeczą podczas przygotowań do traitholnu jest dieta, o której się niestety rzadko mówi. Jeśli będziemy odżywiać się zdrowo i przyjmować odpowiednią ilość witamin, możemy wykonywać treningi bez problemów. Do przygotowania planu żywieniowego przydatna może być wizyta u dietetyka, który ułoży nam jadłospis, biorąc pod uwagę naszą aktywność.

Gdy prosimy trenera o pomoc, warto samemu dowiedzieć się jak wykonywać treningi. Dzięki temu trener nie będzie musiał skupiać się na podstawach, bo sami się nimi zajmiemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *