Jak zachęcić dziecko do uprawniania sportu?

Sport przynosi wiele zdrowotnych korzyści dla naszego organizmu. Dzięki niemu stajemy się zdrowsi i czujemy się lepiej. U dzieci w każdym wieku jest on szczególnie ważny. Aktywność fizyczna wpływa na rozwój najmłodszych i powinno się zapewnić im jak największą ilość ruchu.

Dlaczego dziecko powinno uprawiać sport?

Systematyczne uprawnianie sportu wpływa nie tylko na kondycję i zdrowie dziecka. Dzięki niemu dziecko może kształtować swój charakter i umiejętności społeczne. Przez różnego rodzaju gry zespołowe, najmłodsi uczą się pracy w grupie. W ten sposób nauczą się współpracować. Każda aktywność fizyczna rozwija ich samodyscyplinę i konsekwentność. Sport nauczy ich przegrywać oraz wygrywać. Odpowiednia ilość ruchu zwiększy odporność organizmu i poprawi wady postawy. Właśnie z tych powodów powinniśmy zachęcić dziecko do systematycznego uprawiania sportu.

uprawianie sportu

W jaki sposób zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Dzieci z reguły są energiczne, dlatego już od najmłodszych lat powinniśmy ich przyzwyczajać do ruchu. Jeśli jesteśmy jednak w sytuacji, w której nasze starsze dziecko nie chce uprawiać sportu, powinniśmy je do niego zachęcić. Przede wszystkim należy podkreślić, że ruch to dobra zabawa. Jeśli nasza pociacha poczuje presję albo będzie zmuszana do różnych aktywności, nie będzie robić tego z przyjemnością, co spowoduje, że będzie źle nastawione do sportu. Jeśli dziecko będzie wiedziało, że aktywność fizyczna to przyjemność i świetna zabawa, będzie samo się upominać o ruch.

Kolejną ważną rzeczą w przekonywaniu dziecka do uprawiania sportu jest dobry przykład. Najmłodsi naśladują swoich rodziców, więc jeśli będą widzieć, że oni coś trenują lub regularnie ćwiczą, będzie chciało to robić. Żadne argumenty, czy wymyślne dyscypliny sportowe nie zachęcą dziecka do sportu, jeśli jego rodzice nie będą aktywni. Własny przykład jest najważniejszym etapem zachęcania dziecka do ruchu. Ma on też największy wpływ na pociechę i bardzo często jest niezwykle skuteczny.

Aktywność fizyczna u najmłodszych

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko zaczęło uprawiać sport, pokażmy mu ciekawe, odmienne dyscypliny. To normalne, że dziecko może nie lubić pływać, ale za to dobrze się czuć podczas piłki nożnej. Każdy maluch powinien odnaleźć ulubioną dziedzinę. Nie zamykajmy się jednak na te podstawowe. Pamiętajmy o sztukach walki, dyscyplinach indywidualnych czy nawet o tańcu, Nawet jeśli szkoła naszego dziecka nie umożliwia treningów z danego obszaru, poszukajmy go w innych placówkach. Nie każmy rezygnować naszemu dziecku z ulubionego sportu, bo nie ma go w najbliższej okolicy. To może je znacząco zniechęcić.

Dobrym sposobem na zachęcenie dziecka do uprawiania sportu jest wysłanie go wspólnie z przyjaciółmi na trening. Jeśli maluch będzie czuł się dobrze podczas zajęć, z chęcią będzie tam przychodzić, a koledzy i koleżanki mogą być dla niego motywacją w osiąganiu, jak najlepszych+ wyników w ulubionej dyscyplinie. Dla dziecka treningi będą również miejscem do spotykania przyjaciół, a nie tylko do aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *