Jaka opaska sportowa dla osób aktywnych fizycznie?

Opaski sportowe to gadżet, który coraz częściej można zauważyć na nadgarstkach osób aktywnych fizycznie. Są to niewielkie urządzenia przypominające coś pomiędzy opaską a zegarkiem, których pierwotnym przeznaczeniem było badanie parametrów naszego ciała w czasie wykonywania aktywności fizycznej. Obecnie jednak wobec rosnącej popularności opaski posiadają różne funkcje. Na co zwrócić więc uwagę, decydując jaka opaska sportowa będzie dla nas najlepsza.

Opaska sportowa- funkcje

Podstawowymi funkcjami opasek jest monitorowanie parametrów takich jak puls, liczba kroków czy liczenie kalorii spalonych w czasie aktywności fizycznej. Większość urządzeń posiada takie funkcje. Jeżeli jednak szukamy opasek, które podadzą nam większą ilość danych, możemy liczyć, że znajdziemy model, który monitoruje ciśnienie i natlenienie krwi. Takie dane pozwalają kontrolować nasze zdrowie nie tylko w czasie aktywności fizycznej, ale również wychwycić niebezpieczne zmiany ciśnienia, czy saturacji. Przy wyborze opaski warto zwrócić uwagę na jej kompatybilność z urządzeniami mobilnymi– standardem jest dostępność aplikacji na telefony z Androidem i iOS, a także na elementy takie jak pojemność baterii i wodoodporność. Jako że opaska może być używana w różnych warunkach, korzystne byłoby, aby te parametry były jak najlepsze, tak aby urządzenie nie rozładowywało się zbyt szybko i mogło być używana np. podczas pływania. Coraz częściej opaski sportowe są jednak wyposażane w funkcje znane z smartwatch’ów, wyświetlają one godzinę, a większość z nich po połączeniu z telefonem będzie wyświetlać powiadomienia przychodzące. Producenci w niektórych modelach decydują się również na montaż modułu NFC.

 

Ile kosztuje opaska sportowa?

Ceny opasek sportowych są bardzo różne- w zależności od producenta i funkcji, jakie oferuje. Najczęściej ceny rozpoczynają się nawet od 50 złotych, a kończą a około 1000 złotych. W przypadku tańszych modeli nie można liczyć jednak na duży zasób dostępnych funkcji– najczęściej jest to ilość kroków, przebyty dystans i ilość kalorii, pomiary te nie są jednak zbyt dokładne i nie należy się niemi w pełni sugerować. Przy modelach kosztujących około 200 złotych możemy już liczyć na pomiar tętna i natlenienia krwi, ponadto zazwyczaj dane są wtedy bardziej wiarygodne. Chcąc zakupić opaskę, która będzie wyposażona we wszystkie funkcje, jakie oferują tego typu urządzenia, łącznie z pomiarem ciśnienia krwi, należy liczyć się z wydatkiem około 500 złotych, w zależności od producenta ceny mogą się dość znacząco różnić. Nie da się więc jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje opaska sportowa, ale każdy powinien znaleźć coś dla siebie spośród modeli dostępnych na rynku.

Trudno powiedzieć ile kosztuje opaska sportowa- cena będzie różna w zależności od funkcji i producenta.

Jaka opaska sportowa najlepsza?

Przede wszystkim należy zastanowić się, do czego jest nam potrzebna opaska sportowa. Jeżeli używać jej będziemy tylko do aktywności treningowej i mierzenie parametrów naszego ciała jest dla nas istotne, to warto zainteresować się opaskami, które mają możliwość zbierania jak największej ilości danych w czasie treningu. Najczęściej takie opaski produkowane są przez firmy związane ze sportem, posiadające w swojej ofercie wiele różnych akcesoriów elektronicznych dla sportowców, co sprawia, że są one świetnie dostosowane do wymagań osób aktywnych fizycznie. Jeżeli natomiast opaska ma być dla nas ciekawym gadżetem, który będziemy nosić nie tylko w czasie treningu, warto zwrócić uwagę na jej wygląd, wielkość wyświetlacza, czy dodatkowe funkcje takie jak pokazywanie powiadomień z telefonu, czy moduł NFC, które są bardzo przydatne i zwiększają funkcjonalność urządzenia. Takie opaski sportowe posiada w swojej ofercie większość popularnych producentów smartfonów, można więc dokonać wyboru spośród naprawdę wielu rodzajów i modeli urządzeń. Gdy przeanalizujemy funkcje, które są dla nas kluczowe, z łatwością zdecydujemy jaka opaska sportowa jest najlepsza dla nas.

 

Jeśli interesujesz się aktywnością fizyczną zachęcamy do przeczytania innych naszych wpisów, między innymi na temat dlaczego warto biegać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *