Trening interwałowy co to jest i w jaki sposób się go wykonuje?

Trening interwałowy to pojęcie dość często przewijające się wśród osób aktywnych fizycznie. Podkreślany jest zwłaszcza jego wpływ na szybkie spalanie kalorii i bardzo dobre efekty w przypadku, gdy celem trenujących jest utrata wagi. Warto zastanowić się, jednak co to jest trening interwałowy i jak można go bezpieczne wykonywać, tak aby rzeczywiście był on efektywny.

 

Na czym polega trening interwałowy?

Już sama nazwa wskazuje na to, jak może wyglądać ten typ treningu. Wykorzystywane są w nim interwały, czyli serie, w których naprzemiennie wykonujemy daną aktywność w sposób bardzo intensywny i dużo lżejszy. W treningu interwałowym nie ma narzuconej konkretnej aktywności, jaką powinniśmy wykonywać. W zależności od preferencji możemy biegać, jeździć na rowerze, skakać na skakance czy wykonywać jakąkolwiek inną aktywność. Kluczowa w tego typu treningu jest właśnie zmiana intensywności. W momencie dużej intensywności powinniśmy dawać z siebie niemal maksimum możliwości, natomiast w czasie regeneracyjnym nie powinno się całkiem przerywać ćwiczeń, ale zmniejszać intensywność do minimum. Przykładowo, jeśli trening interwałowy wykonujemy biegając- może on polegać na 30-sekundowym sprincie za zmianę z 15-sekundowym wolnym truchtem.
Taki przykład jest jednak tylko zobrazowaniem tego, jak może wyglądać trening. Intensywność i czas poszczególnych części powinien być dostosowany do możliwości i stopnia zaawansowania. Jeżeli wiemy już, na czym polega trening interwałowy, warto zastanowić się jak go bezpiecznie wykonywać. Pomocnym narzędziem może być urządzenie mierzące puls– w czasie części regeneracyjnej powinien on spadać do około 120 uderzeń na minutę, wtedy możemy rozpocząć kolejny interwał. Koniecznie należy pamiętać, że trening interwałowy to bardzo wymagający rodzaj aktywności fizycznej. Nie powinien on trwać dłużej niż 20-30 minut, nawet u osób bardziej zaawansowanych. Ponadto nie powinniśmy trenować w ten sposób codziennie, minimalna przerwa między kolejnymi sesjami interwałowymi powinna wynosić 48 godzin.

Na czym polega trening interwałowy- praktyczne wskazówki

Ile kalorii spala trening interwałowy?

Wspomniana na początku popularność treningu interwałowego wynika między innymi z przekonania, że spala on bardzo dużą ilość kalorii i jest niezwykle pomocny w procesie odchudzania. Nie da się dokładnie powiedzieć, ile kalorii spala trening interwałowy, faktem jednak jest, że dzięki takiemu treningowi nasz organizm zużyje znacznie więcej kalorii niż w przypadku klasycznej aktywności fizycznej. Wynika to głównie z faktu, że intensywność takiego treningu sprawa, że zwiększone spalanie kalorii zachodzi zarówno w czasie treningu, jak i przez dość długi czas po nim. Nasz organizm narażony na bardzo intensywny wysiłek przez około 30 minut treningu interwałowego, będzie potrzebował czasu, aby powrócić do równowagi- oznacza to, że nawet w momencie, kiedy będzie wydawało nam się, że odpoczęliśmy i czujemy się dobrze, organizm nadal wydatkuje większą ilość kalorii.

Podsumowując, trening interwałowy to na pewno ciekawe rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie. Zajęcia takiego rodzaju mogą bardzo korzystnie wpłynąć zarówno na kondycję, jak i na spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, że trening powinien być przede wszystkim bezpieczny i dostosowany do naszych możliwości, a kluczowa jest również regeneracja pomiędzy kolejnymi zajęciami.

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, zachęcamy do przeczytania artykułu na temat opasek sportowych, które mogą być przydatnym narzędziem w treningu interwałowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *