Jakie suplementy diety dla sportowców i osób aktywnych? Sprawdź!

Przemysł suplementów diety dedykowanych sportowcom stale się rozwija. Producenci oferują bardzo różne i ciekawe produkty. Warto jednak zastanowić się jakie suplementy diety dla sportowców mogą być dla nas przydatne i na tej podstawie dobrać takie artykuły, na których stosowaniu skorzystamy. W tym wpisie przyjrzymy się dwóm bardzo popularnym typom suplementów: odzywką białkowym oraz witaminom i minerałom.

Co daje odżywka białkowa?

Odżywki białkowe stosuje się przede wszystkim w celu wypełnienia dziennego zapotrzebowania na białko, które jest zwiększone u osób trenujących. Białko to makroskładnik odpowiadający za budowę i regenerację mięśni, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią ilość w diecie. Spożycie odpowiedniej ilości białka jest często dość problematyczne, wykorzystując jedynie standardowe produkty spożywcze, w właśnie takich sytuacjach przydatna może być odżywka. Jeżeli wiemy już, co daje odżywka białkowa, można zastanowić się, jaką najlepiej wybrać. Najczęściej spotyka się dwa rodzaje odżywek: koncentrat, który zawiera około 80% białka, a resztę stanowią między innymi dodatki smakowe, oraz izolat, w którym białko stanowi ponad 90%, ale przez to są one znacznie mniej smaczne, ale również mniej kaloryczne. Warto więc zastanowić się, jakie są dokładnie nasze potrzeby, dla większości osób, które nie muszą drastycznie ograniczać ilości spożywanych kalorii, koncentrat będzie odpowiednim wyborem. Jego zaletą jest również smak- może posłużyć jako doskonały dodatek do różnego rodzaju deserów, jogurtów, serków czy omletów.

Jakie witaminy i minerały są warte zakupu?

Jakie witaminy i minerały warto stosować?

Wśród suplementów diety bardzo popularne są również różnego rodzaju witaminy i minerały. Producenci oferują bardzo szeroką gamę produktów zawierającą różne składniki. Jakie witaminy i minerały są warte zakupu i mogą być przydatne? Witaminą, którą powinni przyjmować wszyscy, nie tylko osoby aktywne fizycznie, w okresie jesienno- zimowym jest witamina D, która nie jest wytwarzana przez nasz organizm. W czasie wiosennym i letnim witaminy D dostarcza nam słońce i jej niedobory raczej się nie zdarzają. Natomiast kiedy dni są krótsze i niesłoneczne konieczna jest suplementacja.
Jeżeli chodzi o minerały, aby zdiagnozować ich niedobory, najlepiej wykonać podstawowe badania krwi. W przypadku osób aktywnych fizycznie bardzo często występuje niedobór magnezu– objawia się on najczęściej drganiem mięśni i powiek. Ponadto zdarzają się częste skurcze mięśni- na przykład w łydkach. W takich sytuacjach warto stosować magnez w formie suplementu. Innymi popularnymi minerałami przyjmowanymi w formie suplementu są cynk i potas. Cynk uczestniczy w przemianach makroskładników w organizmie, a także poprawia odporność organizmu oraz pracę mózgu. Z kolei potas ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego, a także odgrywa wyraźną rolę w gospodarce wodnej organizmu. Należy pamiętać, że suplementy z witaminami i minerałami powinny być używane z umiarem, a najlepiej jest skonsultować z lekarzem to jakie witaminy i minerały warto stosować.

Podsumowując, temat suplementów diety jest bardzo obszerny. Ciągle pojawiające się nowe produkty są często warte uwagi, ale warto dokładnie przemyśleć, czy dany suplement jest dla nas odpowiedni i czy jego stosowanie przyniesie nam korzyści. Przede wszystkim należy również zapoznać się szczegółowo ze składem takich produktów, aby upewnić się, czy jest on odpowiedni dla nas oraz że zawarte w nim składniki są takie, jakich się spodziewamy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie te kwestie, bez trudu będziemy mogli zdecydować jakie suplementy diety wybrać.

Jeśli interesuje Cię temat zdrowego odżywiania, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu Dieta przy treningu siłowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *