Jakie buty na siłownię wybrać- praktyczne porady

Trening siłowy jest wykonywany przez coraz większą ilość osób. Swoją popularność zawdzięcza zapewne również temu, że nie wymaga od nas specjalistycznego sprzętu, w zasadzie każdy posiadacz karnetu na siłownię może trenować bez większej ilości dodatkowego wyposażenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie buty na siłownię wybieramy, co warto uzależnić od rodzaju treningu, jaki wykonujemy.

Jak wybrać buty na siłownię


Gdy
 wybieramy buty na siłownię, należałoby zwrócić uwagę, na to, jakie ćwiczenia będziemy w nich wykonywać. Najczęściej spotykanym rodzajem obuwia na siłowniach są buty grubą podeszwą zapewniającą dobrą amortyzację. Jest to świetny wybór, jeśli na siłowni wykonujemy trening na bieżni lub innych maszynach do treningu aerobowego. Jeśli natomiast nasz trening opiera się głównie na podnoszeniu ciężarów, buty do biegania nie będą najlepszym rozwiązaniem. Gdy wykonujemy, stojąc ćwiczenia siłowe, bardzo ważna jest stabilność i dobre przyleganie stopy do podłoża, jeśli nasze ciało i podłogę będzie oddzielać gruba warstwa materiału, znacznie trudniej będzie zachować dobrą postawę, ponadto podnosząc duże ciężary, narażalibyśmy się na urazy stawów spowodowane wspomnianym brakiem stabilizacji. W takim razie, jak wybrać buty na siłownię, jeśli ćwiczymy głównie z ciężarami? Dla osób, które nie są bardzo zaawansowane, dobrym rozwiązaniem mogą być zwykłe buty z płaską podeszwą, na przykład trampki. Nadadzą się one zarówno do ćwiczeń typowo siłowych, jak i do krótkich treningów na bieżni bądź rowerze czy orbitreku. Ponadto nie będą one zbyt dużym wydatkiem- zazwyczaj tego typu buty są znacznie tańsze niż markowe obuwie do biegania z dobrą amortyzacją.

Jakie buty na siłownie dla osób zaawansowanych?

Jeśli Twoje treningi są znacznie cięższe niż u osób początkujących i opierają się na ćwiczeniach z ciężarami takimi jak sztangi czy hantle, a w swoim planie treningowym masz ćwiczenia takie jak przysiad i martwy ciąg, być może warto zastanowić się nad butami stworzonymi specjalnie do podnoszenia ciężarów. Cechami charakterystycznymi tego typu obuwia jest bardzo twarda i sztywna podeszwa oraz podwyższenie na pięcie. Taka budowa ułatwia stabilizację i sprawia, że ćwiczenia są bezpieczne, a ponadto wspomniane podwyższenie ułatwia wykonywanie przysiadów, szczególnie jeśli mamy problem z tym ćwiczeniem, takie obuwie może nas wspomóc- wyższe położenie pięty sprawia, że ewentualny brak mobilności w stawie skokowym jest mniej odczuwalny, a wykonywanie przysiadu przychodzi łatwiej. Na pewno jednak nie warto inwestować w takie obuwie na samym początku naszych treningów, jego ceny zaczynają się najczęściej od około 400 złotych, tak więc lepiej zainwestować w tego typu buty na siłownię w momencie, gdy będziemy przekonani, że są nam potrzebne, a także, że będziemy w stanie skorzystać z tego, jak ułatwiają one ćwiczenia.

Buty na siłownię- warto dobrać rodzaj obuwia do wykonywanego trenigu

 

Buty na siłownie- podsumowanie

Podsumowując, mimo że do treningu na siłowni nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, warto zastanowić się, czy buty, w jakich wykonujemy ćwiczenia, na pewno są odpowiednie i bezpieczne dla naszego zdrowia. Kluczowe jest, aby pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i minimalizowanie ryzyka urazów, a odpowiedni dobór butów może nam w tym pomóc.
Zachęcamy więc do przeanalizowania swojego treningu i zastanowienia się jakie buty na siłownie wybrać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *