Deski windsurfingowe – pokonuj fale!

Na pewno przynajmniej raz w życiu obiło Ci się o uszy hasło „windsurfing”. Ale czy wiesz co to właściwie jest? W tym artykule poznasz ten interesujący sport i dowiesz się, co wyróżnia deski windsurfingowe.

Historia widsurfingu w pigułce

Twórcami windsurfingu był żeglarz i konstruktor lotniczy Jim Drake oraz surfer i matematyk Hoyl Schweitzer z Kalifornii. Pod koniec lat sześćdziesiątych w grupie przyjaciół w Los Angeles stworzyli deskę windsurfingową z pomocą projektowania komputerowego. W 1973 roku opatentowali określenie „windsurfer”, a Hoyl (już bez pomocy Drake’a) założył firmę, w której udzielał patentu na tworzenie desek i dzięki niemu rozpropagowano ten sport na cały świat. Windsurfing stał się popularny do tego stopnia, że w latach osiemdziesiątych (dokładnie w 1984 roku) awansował do kategorii sportu olimpijskiego. Od tego czasu powstało tyle różnych odmian windsurfingu, że ich pełne wymienienie staje się coraz trudniejsze.

deski windsurfingowe na plaży

Co wyróżnia deski windsurfingowe?

Jim i Hoyl stworzyli podstawowe deski windsurfingowe, w których skład wchodził żagiel o specyficznej budowie, maszt, bom i wreszcie deska, a poszczególne elementy są ze sobą łączone. W kolejnych dekadach deski dzielono na krótkie (shortboards) oraz długie (longboards). Obecnie istnieje tak wiele odmian samego windsurfingu, że i same deski rozrosły się w swojej kategorii na takie o skrajnie różnych specyfikacjach. Każda jednak z nich wyróżnia się wysoką manewrowością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *