10 przykazań młodego piłkarza

Piłka nożna jest jednym z bardziej popularnych sportów w kraju. Posiada ona wielbicieli w młodszym, jak i starszym pokoleniu. Jednak jeśli chcemy być dobrymi piłkarzami, powinniśmy pamiętać o 10 zasadach, dzięki którym będziemy jeszcze lepsi w ulubionej dyscyplinie sportowej.

Odpowiednie odżywianie dla młodego piłkarza

Na początku należy wspomnieć o zdrowym odżywianiu. Nie należy o tym zapominać, ponieważ odpowiednia dieta pomoże być bardziej aktywnym oraz będzie dostarczać naszemu organizmowi potrzebne witaminy. Przede wszystkim należy spożywać 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Należy przyjmować odpowiednią ilość nabiału, błonnika i węglowodanów. Wybierajmy tylko dobre tłuszcze i zapomnijmy o żywności przetworzonej, słodyczach i fast foodach. Młody piłkarz powinien pić minimum dwa litry wody dziennie i odstawić napoje wysoko słodzone. Podczas treningu lub meczu nie możemy dopuścić do odwodnienia naszego organizmu, dlatego powinniśmy zawsze mieć przy sobie wodę i w możliwych sytuacjach nią pić. Jeśli o tym zapomnimy, możemy nie mieć siły na aktywność, a jeśli będziemy się do niej zmuszali, możemy zemdleć albo mieć inne problemy zdrowotne.

piłkarz

Ubiór na treningi to podstawa

Kolejna dwa przykazania będą dotyczyć odpowiedniego wyposażenia. Młody piłkarz powinien posiadać odpowiedni strój. Nie powinno się na tym oszczędzać. Należy zakupić strój, który będzie przepuszczał powietrze i nie będzie krępował naszych ruchów. Pamiętajmy również o specjalnym obuwiu. To ono może uratować nasze nogi i kostki od kontuzji. Jeśli buty nie będą odpowiednie, piłkarz może mieć problem ze swobodnym poruszaniem się, przez co będzie mniej efektywny podczas treningów czy meczów. Nasze obuwie dobierzmy do powierzchni, na której będziemy grać. Pamiętać należy o tym, że buty muszą nam zapewnić odpowiednią przyczepność. Warto również zapewnić sobie bezpieczeństwo, dzięki ochraniaczom piłkarskim na kolana. One mogą nas uchronić od różnych obrażeń łydki i kości piszczelowej albo strzałkowej.

Co należy robić podczas treningów?

Młody piłkarz powinien pamiętać o rozgrzewce na początku każdego treningu. Właściwe przygotowanie mięśni na wysiłek jest bardzo ważne. Dzięki temu możemy uniknąć kontuzji. Podczas tej części treningu należy pamiętać o rozgrzaniu wszystkich mięśni i stawach. Jeśli już uszkodzimy sobie jakąś część ciała, nie należy tego lekceważyć. Warto, żeby miejsce, które było narażone na obrażenia, zobaczył lekarz. Jeśli w porę zbada nas specjalista, będziemy mogli wyleczyć chore miejsce i powrócić do aktywności. Gdy to zlekceważymy, po latach problem może się nasilić.

Wiele osób zapomina o regeneracji. Nie należy przeciążyć swojego organizmu, może to być dla nas bardzo niebezpieczne. Poza tym mięśnie będą lepiej pracować, gdy pozwolimy im odpocząć.

Ostatnią rzeczą, o której należy wspomnieć, jest systematyczność. Jeśli chcemy osiągnąć mistrzostwo, powinniśmy regularnie ćwiczyć i nie zniechęcać się, nawet jeśli z początku coś nam nie wychodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *