Jak przygotować rower na zimę?

Jazda na rowerze jest w naszym kraju bardzo popularna. Wiele osób korzysta z tego środka transportu nie tylko do rekreacji, ale także do codziennych dojazdów do szkoły czy pracy, wybierając rower zamiast samochodu, czy komunikacji miejskiej. O ile wiosną i latem jazda na rowerze nie stanowi większego wyzwania, o tyle jesień i zima to trudniejszy okres dla miłośników dwóch kółek. Jeśli nie chcemy rezygnować w tym czasie z jazdy na rowerze, warto zwrócić uwagę na to, jak przygotować rower na zimę.

Jak przygotować rower na zimę- praktyczne porady

Jazda na rowerze zimą

Najważniejszą kwestią zawsze jest bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że jesień i zima to czas, kiedy na drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych panują najtrudniejsze warunki. Koniecznie trzeba zachowywać szczególną ostrożność, tak aby nie zrobić krzywdy sobie i innym. Podstawą trudność stanowi oczywiście marznący deszcz czy zalegający na ulicach śnieg. Jesienią i zimą zdecydowanie warto o wywrotkę tak więc jazda powinna być ostrożna i zdecydowanie czasem warto zwolnić, szczególnie jeśli poruszamy się w miejscu, gdzie ograniczona jest widoczność, a na trasie mogą pojawić się wspomniane wcześniej utrudnienia. Bądźmy więc szczególnie ostrożni i pamiętajmy, że jazda na rowerze zimą ma również sprawiać przyjemność, a nie być zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Wiele osób zastanawia się jak przygotować rower na zimę. Przedstawiamy kilka porad

Jak przygotować rower na zimę

Podobnie jak jazda na rowerze zimą, jego przygotowanie na ten okres również nieco odbiega od tego, jak dbamy o sprzęt w miesiącach cieplejszych. Tak więc, jak przygotować rower na zimę? Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są opony, jeśli poruszamy się po drogach poza miastem, w trudniejszym terenie warto zainwestować w opony z kolcami, ale jeżeli nasza trasa to tylko ścieżki rowerowe lub często użytkowane ulice miast na których śnieg jest zazwyczaj „rozjeżdżony”, mogą wystarczyć standardowe opony- warto jednak pamiętać, aby spuścić z nich nieco powietrza, pomoże to w utrzymaniu przyczepności w gorszych warunkach. Kolejną bardzo istotną kwestią są hamulce, koniecznie należy utrzymać je w dobrym stanie- dbając o to, aby nie zalegał na nich śnieg i lud, a także czyścić je po zakończonej zimowej jeździe. Takie działania pozwolą utrzymać hamulce w dobrym stanie, co oczywiście jest kluczowe dla bezpiecznego użytkowania roweru. Następnym ważnym elementem jest oświetlenie naszego jednośladu. Jesienią i zimą dzień jest krótki, więc większość rowerzystów regularnie będzie przemieszczać się po zmroku. Pamiętajmy, że oświetlenie roweru jest wymagane przez polskie prawo. Należy odpowiednio dobrać lampki, tak aby były one dobrze widoczne, oraz pilnować, aby nie były zabrudzone przez śnieg czy błoto. Dobrą praktyką będzie również używanie elementów odblaskowych– ich zakładanie w niczym nie przeszkadza, a jest to dodatkowy element poprawiający widoczność i bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników dróg i ścieżek rowerowych.
Aby utrzymać rower w dobrym, stanie warto również zadbać o jego przechowywanie, idealnie sprawdza się tutaj piwnica, gdzie najczęściej jest ciepło i sucho- o takie warunki powinniśmy zadbać, jeśli chcemy, aby nasz sprzęt posłużył przez wiele sezonów.
Jak widać kwestia tego, jak przygotować rower na zimę jest dość złożona, ale z pewnością warto się nad tym pochylić. Pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Jeśli o to zadbamy, z pewnością jazda na rowerze zimą, nawet w trudnych warunkach będzie przyjemna.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką sportową, polecamy inne wpisy na naszej stronie, między innymi na temat: Jaka opaska sportowa dla osób aktywnych fizycznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *